Zsigmondy Vilmos halálának 130. évfordulója alkalmából
Zsigmondy Vilmos halálának 130. évfordulója alkalmából szerveztek megemlékezést a dorogi gimnáziumban, amely 2003 óta viseli az egykori bányamérnök nevét.
Az iskolai rendezvény első felvonásában a gimnázium tanulói elevenítették fel Zsigmondy Vilmos történésekben gazdag életútját. Elmondták, hogy az 1848-as forradalom és szabadságharc idején a Vaskapu szorosától északra lévő, vasgyártásáról több, mint kétszáz éve híres Resicán (ma Románia) tevékenykedett, ahol az ágyú-, kard-, szurony- és bombagyártást irányította. A harcok leverése után (bár halálbüntetésre számított, helyette „csak”) nehézvasban letöltendő várfogságra ítélték. Szabadulása után gróf Sándor Móric annavölgyi bányájában helyezkedett el, amelyet nyolc éven keresztül vezetett.
Bár később az ország különböző területeire szólította a kötelessége, a térség sosem felejtette el Zsigmondy Vilmos nevét – hangzott el a megemlékezésen.
A fiatalok múltidézése és a Bányászhimnusz eléneklése után Csath Béla gyémántokleveles bányamérnök, ipartörténész Szobrok Zsigmondy Vilmosról címmel tartott előadást. Megtudtuk, hogy 1895-től a Széchi Antal szobrászművész által készített mellszobra hirdette emlékét.
A hazai bányászat, a geológia egyik nemes szívű személye, ki szerény és nagy szívóssággal végzett munkáival mindig a nemes célra törekedett, aki egyenes szóval érvényre juttatta elképzeléseit – mondta Csath Béla. Hozzátette: az artézi kútfúrás képviselőjének hazafiságát a szabadságharcban betöltött szerepe is bizonyítja.
Zsigmondy Vilmos emléke mindaddig áldott lesz, amíg magyar geológus és bányász él e széles világon – zárta gondolatait a vasokleveles bányamérnök.
Keret: Nyolc esztendő Annavölgyön
Miután Zsigmondy Vilmos Annavölgyre érkezett, élénken kezdett érdeklődni a bányaterület földtani felépítéséről és szerkezetéről. Hantken Miksa bányamérnök-geológussal remek szakmai kapcsolatot alakítottak ki, vele közösen tanulmányozták a rétegeket. Zsigmondy az új ismeretek birtokában biztos volt abban, hogy a próbafúrások segítségével pontosabban meghatározhatják, hogy milyen mélységben rejlik a kőszén.
Zsigmondy Vilmos ugyan csak nyolc évet töltött el a bánya élén, mégis (távozása után is) kapcsolatban maradt a területtel. Az időközben a Kőszénbánya és Téglagyár Társulat Pesten elnevezésű társasághoz került bányavállalat irányításában különböző pozíciókban élete végéig részt vett.
- 24 Óra -